Oğuz Atay’ın çektiği öne sürülen filmi ile ilgili OguzAtay.net olarak araştırma yaptık. Kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Oğuz Atay 70′li yılların başında bir film çekmiş fakat film ortadan kaybolmuştur.

 

  • Mürekkepbalığı dergisinde Birgül Ergev’in Meydan Larousse Anıları isimli yazısında; Oğuz Atay’ın 70′li yılların başında “Beyaz Mantolu Adam” filmini çektiği ve filmin ortadan kaybolduğu bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca Yılmaz Güney‘in ricaları üzerine Arkadaş filminin ilk üç dakikasında yer alan diyalogların Oğuz Atay imzasını taşıdığını, daha fazlasına da yanaşmadığını öğreniyoruz.

 

  • Yıldız Ecevit’in yazdığı “Ben Buradayım…” kitabında da Oğuz Atay’ın yakın dostlarıyla birlikte kısa film çektiği bilgisi bulunmaktadır.

 

  • Turgut Çeviker arşivinden çıkan ve 1969-1972 yılları arasında çekildiği tahmin edilen “kısa film çektiği günlerden” isimli fotoğraf da Oğuz Atay’ın çektiği bir film olduğunu doğrular niteliktedir.

 

  • Sözcükler Dergisi’nin Ocak-Şubat sayısında Oğuz Atay’ın arkadaşı Çetin Yalçın’ın arşivinden çıkan bazı fotoğraflar yayınlanmıştır. Çetin Yalçın tarafından çekilen fotoğraflardan biri Oğuz Atay’ın yönettiği “Beyaz Mantolu Adam” adlı kısa filmin setinden bir anı belgelemektedir. Çetin Yalçın, Oğuz Atay’ın kısa film projesi “Beyaz Mantolu Adam”ın bir yaz günü Kapalıçarşı’nın arkasında ikinci el giysiler satılan bir sokakta yapılan çekimlerine katıldığını, fotoğraflar çektiğini ama daha sonra bunları bulamadığını belirtiyor. Arşivinden çıkan bu fotoğraf ise filmin plajda çekilen final sahnesinden. Yalçın, fotoğraftaki kişileri ise şu ifadelerle anlatıyor: “Soldan: İsmini hatırlayamadığım Oğuz Atay’ın bir arkadaşı, Oğuz Atay, siyah mantolu olan Mete Demirtürk (oynayan başka bir kişiydi ve bu manto filmde kullanılmadı), ayakta duran Faruk Haksal, yerde uzanan Barlas Özarıkça.”